Çocuklarınızın Okuldaymışçasına Çalışmasını Sağlayın

Korona virüs sebebiyle okulların şu anlık açılmayacağı yönünde alınan karar birçok aileyi etkilde. Peki çocuklar için aileler ne yapmalı ? Okuldaymışçasına çocukları çalıştırmalı mıyız ?

1. Öncelikle Çocuklara Karşı Anlayışlı Olun

Çocuklar da herkes gibi bu virüs sürecinden oldukça etkilendi. Uzun süre evde kalan ve iletişim sorunları yaşayan, aynı zamanda evde çokça sıkılan çocuklara karşı öncelikle anlayışlı olmalıyız. Onlarla iyi iletişim kurmalı ve yeterince konuşarak kendilerini ifade etmelerini sağlamalıyız.

2. Çocukları Okuldaymışçasına Düzenli Bir Hayata Adapte Edin Ancak Sıkmayın

Çocukların gerekli düzene sahip olması pandemi süreci bittiğinde hayata daha iyi uyum sağlamalarını sağlayacaktır. Bu yüzden çocukların geç saatlerde uyuyup sabah geç saatlerde uyumalarına izin vermeyin ve planlı hayata devam etmelerini sağlayın. Özellikle gerekli ders tekrarlarını yaptırmayı unutmayın. Çocukların okuma yeteneklerinin gerilememesi için onlardan size veya oyuncaklarına kitap okumasını isteyebilir bu sayede onları daha iyi gözlemleyebilirsiniz.

Eğer ortaokul veya lise döneminde bir çocuğunuz varsa onları da sistematik bir çalışma düzenine oturtabilirsiniz. Ancak küçük çocuklarda ders çalışma ve okumanın yanında da oyun oynama gibi etkinliklere de ağır vererek bu süreci daha iyi atlatmalarına yardımcı olabilirsiniz.

3. Endişe Etmeyin.

Okul konusundaki belirsizlik sebebiyle endişe etmemelisiniz. Tüm dünya aynı durumda ve en kısa zamanda yetkililer okullar için gerekli önlemleri alacaktır. Çocuklarınıza yeterli destek ve düzeni sağladığınız müddetçe panik yapmanıza hiç gerek yok !

Anne ve Çocuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir