Evcil Hayvanlar ve Çocuklar

Çocuklarınızla beraber evcil hayvan sahiplenmeyi düşünüyorsanız veya zaten sahiplenmişseniz bu içerik tam da size göre ! Bu içeriğimizi evcil hayvanlar ve çocuklar üzerine yazdık !

1. Evcil Hayvanların Çocuklar Üzerindeki Etkileri

  • Bir hayvanın bakımını üstlenmek çocukların sorumluluk duygusunu geliştirir.
  • Evcil hayvanlar , çocukların hayvanların duygularını kavramasını sağlar ve empati yeteneklerini geliştirir.
  • Çocukların sevgi bağları ve sosyal becerilerinin gelişmesinde hayvanlar oldukça etkilidir.
  • Çocuklarda doğaya aidiyet ve saygı evcil hayvanlar sayesinde gelişir.

2. Çocuklarda Ölüm ve Ayrılık Kavramlarını Kavrama Becerisinin Gelişmesi

Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı, “Örneğin; çocuğun akvaryumundaki balığının ölmesi ile balık için düzenlenen bir tören, ‘ölüm’ kavramını anlamasını, ölümün geri dönüşümü olmayan bir süreç olduğunu kavramasını kolaylaştırır. Yeni bir balığın alınmasıyla ölüm yaşam döngüsünü zihinsel sürecinde yer alır.  ” ifadelerini kullanmış ve çocuklardaki ölüm, ayrılık gibi kavramların somutlaşmasında hayvan sahiplenmenin etkisini açıklamıştır.

3. Tek Çocuklar ve Ebeveynleri Açısından Evcil Hayvanlar

Kardeşi olmayan çocuklar büyürken paylaşma veya oyun oynama açısından sıkıntı yaşayabilmektedir. Tek çocuklu ailelerin hayvan sahiplenmesi; çocuklarının paylaşmayı, sosyalleşmeyi ve sorumluluk almayı öğrenemsini sağlayacaktır.

4. Unutmadan Belirtelim

Evcil hayvan sahiplenecek kişilere son bir hatırlatma yapalım. Evcil hayvan sahiplenmek sabır ve emek istemektedir. Evcil hayvanlar birer eşya da değildir bizim gibi birer canlıdırlar ve şefkate ihtiyaçları vardır. Bu yüzden bir evcil hayvan sahiplenmeden önce mutlaka düşünmelisiniz. Hayvanların bakımını üstlenecek sabrı ve sorumluluk duygusunu taşıdığınızı düşünmeden asla evcil hayvan sahiplenmemelisiniz.

Anne ve Çocuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir