Evde Kaktüs Yetiştirme ve Kaktüs Bakımı

Kaktüsler, son dönemlerde evlerde çokça tercih edilmekte ve yetiştirilmektedir. Sevimli görüntüsüyle evleri süsleyen kaktüs bitkisi genel anlamda pek yoğun bir bakım gerektirmese de kaktüsünüzü yetiştiriken belli başlı birkaç noktaya da dikkat edilmelidir. İşte sizin için hazırladığımız kaktüsünüze nasıl bakacağınıza dair içeriğimiz !

1. Sulama Rutini

Her bitkinin suya ihtiyacı vardır. Kaktüsünüz de bir bitki olduğundan sulanmalıdır. Ancak diğer bitkiler kadar çok değil ! Peki kaktüse su ne zaman verilmelidir diyorsanız cevap kaktüsünüzün toprağını kontrol etmekte. Kaktüsünüzün toprağı normal haline oranla oldukça kuruysa su verilmesi gerekmektedir. Bu kuruma da genellikle haftada bir olur ve haftalık bol bir sulama kaktüsünüz için yeterli oalcaktır. Ancak uyarmalıyız bazen toprağın üst kısmı kurusa da içerisinde nemlilik olabilir. KOntrol etmeyi unutmayın !

2. Kaktüs Nasıl Gübrelenmelidir?

Gübre bitkiler için elzemdir. Kaktüsünüz için de doğru gübrelemeyi yapmalısınız. Ancak hayvan gübrelerinin kaktüslere uygun olmadığını ve suni gübre kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Tercihen azotu az gübre seçmelisiniz.

3. Güneşlenme ve Havalanma

Kaktüsler güneşe bayılan bitkilerdir. Bu yüzden kaktüslerinizi bolca güneş alabilecekleri bir yerde muhafaza edin. Bu bitkiler nemli havaya alışkın olmadıklarından onları hava alabilecekleri ancak fazla nemli olmayan bir yerde tutmayı da unutmayın.

4. Kaktüs İçin İdeal Saksılama

Kaktüsünüz için seçtiğiniz saksı ne çok büyük ne de çok küçük olmalıdır. Toprak oranı da kaktüsün boyutuna oranla yeterli olmalıdır. Saksının dibine çakıl taşı konulması da suyun süzülmesi için tavsiye edilmektedir.

Dekorasyon, Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir