Giysilerden Ketçap Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Zevkle yemek yerken bir anda yemeğinizdeki ketçap üzerinize mi döküldü? Hiç sorun değil ! Ketçap lekesini çok kolay bir şekilde giysilerinizden çıkarabilirsiniz . İşte sizin için anlattığımız ketçap lekesi çıkarma yöntemi.

1. Ketçap Lekesini Kumaşın Üzerinden Alın


Ketçap döküldükten sonra yapmanız gereken ilk şey ketçabı kumaştan uzaklaştırmaktır. Bunun için de bir kaşık veya düz bir çubuk kullanabilirsiniz. Çubuk veya kaşıkla kumaşa zarar vermeyecek şekilde ketçabı kumaşın üzerinden almakta kullanabilirsiniz. Kumaşınızın zarar görmemesi için bu işlemi dikkatle yapmanız gerekmekte !

2. Ketçap Lekesi İçin Akıtma İşlemi

Sıra lekeyi akıtmakta ! Bunun için lekenin olduğu kısmı ters çevirin ve lekenin arkasından su akıtarak lekenin arkadan gelen suyla temizlenmesini sağlayın. Ters çevirme ve yıkama sırasında lekenin yayılmamasına dikkat edin! (Bir bölgeyi temizlemek isterken giysinize daha çok zarar vermek istemezsiniz.) Tüm bu işlemlerden sonra kıyafeti eski haline çevirin ve lekenin arkasına bir bez veya havlu yerleştirin ki leke arka kısma bulaşmasın !

3. Lekeyi Ovalayın ve Ardından Yıkayın

Ketçap lekesinin olduğu yeri bastırmamak kaydıyla sıvı deterjanla ovmanız lekeden tamamen kurtulmanız için yapmanız gereken son şeydir. Oval ve hassas hareketlerle ovma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Deterjanı lekeye yedirmenizin ardından bir süre giysiyi bu halde bekletin. Sonrasında musluk altında deterjanı durulayın. Sonrasında ise giysinizi kumaşına ve özelliklerine göre makinada yıkayın. Makineden çıkınca giysinizi ilk günkü haliyle bulabilirsiniz !

Moda, Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir