Cildinizdeki Gözenekleri Sıkılaştırma Yöntemleri

Yağlı bir cildiniz varsa ve sürekli tıkanan gözeneklere sahipseniz 7 adımda gözenek sıkılaştırma işlemini yapabilirsiniz. Gündelik hayatınızda bu adımları uygularsanız hem gözenekleriniz sıkılaşacaktır hem de cilt sorunlarınız ortadan kalkacaktır.

1- Cildinizi Güzelce Arındırın

Gözenek sıkıştırma işlemi için temizlik önemlidir Yüzünüzde yer alan kirler bile gözenekleri tıkayabilir. Bunun için gerekli olan temizleyici jel yardımı ile yüzünüzü tertemiz yapabilirsiniz. Günde 1 defa temizleme jeli ile diğer zamanlar su ile yüzünüzü yıkamalısınız. Jel ürünleri diğer ürünlerden ayrı olarak daha etkili bir temizleme aracı olarak karşınıza çıkar. Bu yüzden jel kullanımına önem vermelisiniz. Ayrıca haftada bir peeling ya da maske uygulaması önemlidir.

2- Bakım ve Makyaj Kremleriyle Tanışın

Eğer makyaj yapmayı seviyorsanız onları temizleyen kremleri de hayatınıza sokabilirsiniz. Çünkü makyaj yapmak cildi tıkama da oldukça etkilidir. Gözenekleriniz çok fazlaysa bu kremleri hayatınıza katabilirsiniz. Büyük ve tıkalı gözeneklerden bu şekilde kurtulabilirsiniz. Makyaj bazları da boş gözenekleri sıkılaştırır. Tekrar dolmasını önler ve siyah nokta oluşumunu engeller.

3- Yağ Dengeleyici Sebumlar Kullanın

Yağlı ciltler gözenek açısından daha çok şikayet ederler. Bunun için yağ dengeleyici sebum ürünleri kullanarak gözenekleri küçültebilirsiniz. Bu ürünler yüzde peeling etkisi de yaratır. Gözenek sıkıştırma işi için bir mucizevi ilaç görevi gören sebum ürünlerini hayatınızdan eksik etmeyin. Sorunu kökten çözmek adına sebum ürünleri önemlidir.

4- Kolajen ile Gözenek Sıkılaştırma

Gözenekler için en güçlü adımlardan birini kolajen ürünleri içerir. Kolajen takviyesini her yaştan insan kullanabilir. Gözenekleri tıkayan en büyük etki ciltte yer alan kolajen seviyesinin eksikliğidir. Kolejen ürünü ile ciltte yer alan yağ seviyesi aza indirgenir. Bu sayede yağ oranı azaltılıp gözenek alanları kapanır. İçerik açısından zengin olan bu ürün cilt için oldukça faydalı olan bir etkiye sahiptir.

5- Vitamin İçerikli Ürünler Kullanın

Ciltte azalan vitamin oranı da gözenek oluşumuna neden olabilir bunu önlemek için vitamin takviyesi yapan ürünleri kullanabilirsiniz. Özellikle B vitamini ağırlıklı olan ürünleri kullanarak cildinizi onara bilirsiniz. Yağ dengesini de eşit seviyeye getirerek gözenekleri kapatabilirsiniz. Gözenek sıkıştırma işlemi için bu ürünleri düzenli olarak kullanmanız gerekir.

6- Gözenek Sıkılaştırmada Soğuk Su

Gözeneklerinizi temizledikten sonra, duştan sonra veya günlük yıkamadan sonra soğuk su ile yıkamanız gözeneklerinizi açık kalmasını engeller. En pratik ve kolay gözenek sıkılaştırma yöntemlerinin başında soğuk su gelir.

7-Gözenek Sıkılaştırma Yöntemi Tonikler

Açık olan gözeneklerinizi kapatmak için gözenek sıkılaştırıcı tonikler kullanabilirsiniz. Tonik olarak soğuk gül suyu kullanabilirsiniz. Maske, buhar kürü gibi uygulamalardan sonra çay ağacı yağı gibi anti- bakteriyel özellikleri olan yağları tercih edebilirsiniz.

Kozmetik, Sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir