Klima Filtresi Nasıl Temizlenir?

Yaz aylarındayız ve hava da oldukça sıcak. Bu yüzden birçoğumuz klima kullanıyoruz. Ancak kullanmadan önce klimamızın filtresini de temizlememiz gerekiyor. Peki klima filtresi nasıl temizlenir, temizlerken nelere dikkat edilmelidir? İşte cevabı !

Klima Filtresi Temizleme Aşamaları

Sıcak sebebiyle klima açmak zorunda kalabilirsiniz. Ancak klima kullanırken sağlığınızı da unutmamanız gerekir. Daha temiz hava veren ve daha sağlıklı çalışan bir klima için klimanızın filtresini düzenli olarak temizlemeniz gerekmektedir. Filtrenin temizliği klimanın markasına ve modeline göre değişebilmektedir. Bu yüzden klimanızın yıkanabilir bir filtreye sahip olmasına dikkat edin. (Klimanızın filtresi yıkanabilir dahi olsa klimanın kullanma kılavuzuna bakmadan bu adımları lütfen uygulamayın.)

  • Öncelikle klimanızın kapalı olduğuna dikkat edin ve hatta mümkünse klimanın şalterini de kapatın. Ardından klimanızın kapağını açın ve filtreyi bulunduğu yerden yavaşça çıkarın.
  • Yerinden çıkardığınız filtrenize klima filtresi temizleyicisini püskürtün ve bir süre filtreyi bekletin. (Çok yoğun olmaması ve filtrenize zarar vermeyecek bir deterjan olması kaydıyla deterjanlı su da püskürtebilirsiniz.)
  • Yaklaşık 5-10 dakikalık bir bekleme aşamasından sonra filtreyi musluk önünde yavaşça yıkayın.
  • Yıkamadan sonra filtreyi kurumaya bırakın ve dışarıdan müdahale ile kurutmaya çalışmayın. Dışarıdan müdahale ile kurutmaya çalışmak filtrenize zarar verebilir. Direk güneşe maruz bırakmak veya asmak da filtrenize aynı şekilde zarar verebilir.
  • Kuruduktan sonra temiz filtrenizi yavaşça yerine yerleştirin. Artık klimanızı güvenle kullanabilirsiniz. İşte bu kadar kolay !
Dekorasyon, Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir